Jak wybrać odpowiedni klub fitness dla siebie ??

Wybór klubu fitness tylko z pozoru jest łatwym zadaniem. Duże miasta i większe miejscowości oferują wiele takich miejsc. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, jednak w myśl zasady, że tylko przyjemność z treningów przyniesie efekty, warto odwiedzić kilka takich miejsc zanim podejmie się ostateczną decyzje o wyborze konkretnego. Ostateczny wybór powinien opierać się o kilka kryteriów takich jak: jakie są twoje wymagania wobec sprzętu, personelu, wielkości klubu czy ogólnej atmosfery. Ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.

KLUB FITNESS DLA CIEBIE. DUŻA SIECIÓWKA, CZY KAMERALNY KLUB BUTIKOWY?

Szukając odpowiedniego klubu dla siebie można spróbować poszukać takiego, który oferuje darmowe pierwsze wejście lub zniżkę na kilka początkowych wizyt. Pozwoli to ocenić jak czujemy się w danym miejscu oraz czy spełnia ono nasze wymagania. Warto wiedzieć, że kluby fitness można podzielić na dwie kategorie: wielkopowierzchniowe sieciówki oraz mniejsze, kameralne kluby butikowe.
Analizując co wybrać warto zastanowić się nad położeniem takiego klubu. Niektórzy lubią iść na siłownię zaraz po pracy- dla nich odpowiednia może być duża siłownia sieciowa. Takie bowiem często zlokalizowane są w pobliżu biurowców czy centrów miast. Kluby butikowe często mieszczą się na osiedlach mieszkaniowych. Warto więc może przemyśleć czy taka opcja nie jest wygodniejsza? Do klubu położonego blisko domu można iść spacerem, co daje dodatkowy trening, można wyskoczyć tam w wolny dzień czy w trakcie pracy zdalnej bez konieczności dojazdu. W tej kwestii klub butikowy może mieć przewagę.
Oba rodzaje posiadają jednak swoje zalety, a ostateczny wybór zależy od predyspozycji. Oba rodzaje klubów różnią się pewnymi parametrami, jednak w ostateczności chodzi o jedno- o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.

WYPOSAŻENIE KLUBU

Wielkopowierzchniowe kluby fitness mają w swojej ofercie bogaty wybór urządzeń i sprzętu do ćwiczeń. Duża powierzchnia pozwala na umieszczenie tam wszystkiego czego dusza zapragnie. Zazwyczaj jednak korzysta się z kilku, podstawowych urządzeń, które pozwalają wytrenować wszystkie partie ciała. Małe, kameralne kluby oferują cały niezbędny sprzęt. Prawda jest taka, że zbyt duży wybór też utrudnia podjęcie decyzji. Badania pokazują, ze człowiek jest w stanie, dokonać świadomego wybory tylko z 9 dostępnych opcji.Po co więc robić sobie mętlik w głowie zastanawiając się z czego skorzystać? Do skutecznego treningu wystarczy bieżnia, rowerek, orbitrek, deska do brzuszków, motylek, maszyna do wyciskania na leżąco czy suwnica dla nóg. Można by jeszcze wymienić parę podstawowych sprzętów, które z cała pewnością znajdą się w każdej butikowej siłowni.
Wart wziąć pod uwagę, że w dużym klubie często jest tłum. Mimo bogatego wyposażenia może się pojawić problem z dostaniem się do interesującego nas urządzenia.

PERSONEL I WSPARCIE W TRENINGU. T0 WAŻNE!

Ważnym elementem pracy klubu fitness jest jego kadra. Trenerzy prowadzący zajęcia służą radą i pomocą w trakcie zajęć grupowych czy indywidualnych. Wiele klubów oferuje wsparcie trenera personalnego na wyłączność. Możliwe jest także znalezienie klubu, w którym trenerzy udzielają podstawowej pomocy i wskazówek za darmo, bez konieczności decydowania się na treningi personalne. Taka pomoc jest nieodzowna dla początkujących, czy tych, którzy chcą osiągnąć określony efekt.
Warto wiedzieć, że mały klub zatrudnia mniejsza liczbę pracowników. Pojedynczy klient oraz trener przestają być anonimowi. Pozwala to wypracować bliższe stosunki. Trener zna osobę, którą trenuje. Wie nad czym powinna pracować i jak jej w tym pomóc. Zawsze lepiej współpracować z kimś, z kim ma się przyjacielskie stosunki.
To trenerzy i kadra tworzą miejsce, w którym pracują. Nieduży, zgrany zespół może zdziałać cuda.

ATMOSFERA

Dochodzimy do punktu, który jest równie istotny jak te, wymienione wcześniej. Jest nim ogólna atmosfera panująca w klubie. W końcu dobre samopoczucie w trakcie ćwiczeń to duża część gwarancji sukcesu. W tej kwestii warto kierować się swoim temperamentem. Osoby, które szukają ciszy, treningu z dala od spojrzeń, opieki ze strony personelu i ciepłej atmosfery lepiej poczują się w kameralnym klubie. Ekstrawertycy i osoby szukające towarzystwa z całą pewnością będą zadowolone z sieciowego klubu, gdzie dużo się dzieje i można chwalić się swoją kondycją i wyćwiczonym ciałem. Tutaj jednak pozostaje się anonimowym- to też dla niektórych może być zaletą!

Jeśli zatem chcesz być otoczony opieką, czuć się na siłowni jak w domu, bez otaczającego Cię tłumu- mały klub fitness jest dla Ciebie.